Kategorie
Dywanowe porady

Jak wybrać dywanik turkusowy? – Kilka wskazówek

Jeśli ktoś myśli, że dywany odchodzą do lamusa, to jest w wielkim błędzie. Właśnie nadeszła era wyjątkowych dywanów w unikalnych kolorach, które sprawdzą się nawet w nowoczesny, industrialnych i minimalistycznych wnętrzach. Jeśli więc zastanawiasz się nad dywanem do salonu lub sypialni, rozważ taki w kolorze turkusowym – wcale nie będzie egzotycznie i banalnie a elegancko i przytulnie. 

W skandynawskim i śródziemnomorskim stylu 

Turkusowy to kolor wyjątkowy. W naturze spotkamy go w kilku odcieniach – od jaśniejszego, aż po ciemne wpadające w szmaragd. To, na jaki się zdecydujemy, powinno być podyktowane przede wszystkim naszymi osobistymi upodobaniami. Większość z nas kojarzy go z ciepłym morzem lub oceanem, ale także z kolorem chłodnym i rześkim jak morska bryza. Nie zawsze jednak musi on wywoływać takie skojarzenia w naszym salonie. Tam może wprost przeciwnie wywoływać uczucie ciepła i przytulności. W takim razie jak wybrać dywan turkusowy, aby pasował do naszego mieszkania? Kolor ten świetnie sprawdzi się w jasnych i ciepłych śródziemnomorskich klimatach, gdzie będzie pociągał swoim chłodem przywodzącym na myśl egzotyczne morza czy jeziora. Jasne meble i ściany, a także dodatki w postaci zielonych roślin czy lekkich zasłon stworzą z nim na pewno harmonijną, ale również elegancką całość. 

Jeśli preferujemy chłodne i minimalistyczne wnętrza w stylu skandynawskim, dywan w kolorze turkusowym będzie w takim wypadku nie tylko eleganckim dodatkiem, ale przede wszystkim dołoży do tego chłodnego wnętrza kroplę ciepła i przytulności. Jeśli więc jesteś miłośnikiem takich właśnie stonowanych i minimalistycznych wnętrz, a które chciałbyś nieco ocieplić, to wybierz elegancki dywan turkusowy wpadający w szmaragd. 

Sypialnia i dziecięcy pokój, a nawet łazienka 

Salon to nie jedyne miejsce, gdzie pasuje dywan w kolorze turkusowym. Równie dobrze sprawdzi się w naszej sypialni i nie zawsze musi on być dodatkiem do jasnych i przestronnych wnętrz. Naturalne drewno, beton czy kamień to także elementy wystroju wnętrza, które kolorystycznie współgrają z turkusową barwą. Z powodzeniem można go połączyć z granatem, zielenią, czernią, szarością, a także jasnym i głębokim brązem. Jeśli lubimy takie klimaty w swojej sypialni, to dywan o takiej barwie i o długim włosiu będzie kwintesencją elegancji, a także niezwykle zmysłowym dodatkiem. 

Turkusowy dywan będzie także świetnym dodatkiem do pokoju dziecięcego i to co najmniej z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że łatwo zgrać go z jasnymi i lekkimi meblami w dziecięcych pokojach. Jego intensywna i ciemniejsza barwa będzie także bardzo praktyczna. Ewentualne zabrudzenia nie będą tak widoczne jak na dywanach o jasnych kolorach. Niewątpliwe przypadnie też do gustu dziecku, ponieważ to naprawdę ładny kolor. Warto jednak wybrać taki z krótkim włosiem – dywany w dziecięcych pokojach bywają bardzo mocno eksploatowane. Turkusowy dywanik to także idealne rozwiązanie dla łazienki, gdzie dominuje drewno, szarości i biel. Będzie dodatkiem, który ożywi całe nieco chłodne pomieszczenie.