Kategorie
Dywanowe porady

Zasady przy wyborze dywanu

Zwykle, kiedy dobieramy dywany do mieszkania kierujemy się kilkoma najważniejszymi przesłankami. Myślą przewodnią zdaje się być dopasowanie tego elementu do wnętrza, jednak zwraca się uwagę na rozmiar, kształt, kolor i wzór oraz na wygodę użytkowania. Ta ostatnia cecha powinna skłaniać nas do wyboru dywanu sznurkowego. 

Dla wygodnych alergików

Dywany tego gatunku mają wiele zalet, a utrzymanie czystości jest bodaj najważniejszą z nich. Z pewnością uwagę na dywany płasko tkane powinny zwrócić uwagę osoby ze skłonnością do alergii oraz posiadające zwierzęta. Brak sterczącego runa i gęsty splot powoduje, że wnikanie zanieczyszczeń, sierści bądź kurzu, a wraz z z nim roztoczy jest utrudnione, a dywan niejako „impregnowany” na ten typ zanieczyszczeń.

Co więcej, można założyć, że poddany zwykłym zabiegom czyszczącym dywan nie sprawi kłopotu, a odkurzanie, przetarcie szmatką wystarczy, by przywrócić mu pierwotna czystość , nie naruszając struktury włókien.

Dla estetów ważny jest wygląd

Jak wybrać dywan sznurkowy, kiedy zwraca się uwagę na estetykę wnętrz i jednorodny styl? Na pewno należy zastanowić się nad wielkością oraz deseniem. Do dużego salonu lepiej sprawdzi się dywan sporych rozmiarów, jednak wtedy można zastanowić się nad jednorodną barwą. W znacznych rozmiarów mozaice może „rozpłynąć się” posadowienie i wygląd mebli, nawet, jeśli są warte zauważenia. Wyjściem jest oczywiście… jeszcze większy salon, i ułożenie mebli naokoło dywanu. Jednak nawet dla mniejszych pomieszczeń minimalistyczne wzory pasują jak ulał. Ciekawym rozwiązaniem jest dywan dwukolorowy, w którym kontrastują czerń i biel bądź inne przeciwstawne sobie barwy. Dobrze, by dywan był obramowany, bądź posiadał tony jaśniejsze niż podłoga (w przypadku jasnej – ciemniejsze), wtedy jeszcze łatwiej da się zauważyć, i będzie przyczyniał się do wyodrębnienia „dywanowej” przestrzeni w pomieszczeniu. Obecne techniki pozwalają właściwie na każdy wzór, nie warto dokonywać pochopnych wyborów w tej materii. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że wzór dywanu będzie z nami długo i zanim zdąży się opatrzyć będzie koił i bądź rzucał się w oczy.

A może inspiracja ze wschodu?

Dywan sznurkowy może zostać dobrany w zgodzie z zasadami Feng Shui. To starożytna metoda dobierania wystroju wnętrza i jego rozplanowania, która wpływa na samopoczucie i ogólnie życia przebywających w niej osób. Choć dywany były długo postrzegane jako kurzące się i przynoszące przez to złą energię przedmioty, jednak wcześniej sygnalizowane cechy utwierdzają nas w przekonaniu, że problem ten omija nowoczesne dywaniki sznurkowe. Jednak zanim zdecydujemy się na wyposażenie pomieszczeń w dywany pamiętajmy, że powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Po pierwsze kształt. Te najpopularniejsze wśród modeli dywanów to koło i kwadrat względnie prostokąt. Okrągły dywan, według znawców feng shui przyniesie domownikom relaks i uspokojenie. Dlatego warto wybrać go do jadalni. Z kolei „kanciasty” dywan jest zwornikiem, który łączy bogactwo materialne i intelektualne.  W związku z powyższym, warto dobrać taki kształt do biura, biblioteki czy gabinetu. Kolor natomiast powinien być brązowy w różnych odcieniach bądź jaśniejszy – pomarańczowy. To zapewni powodzenie i bogactwo.